ŞÖMİNE HAKKINDA

ŞÖMİNE


         Asıl kullanılma amacı ısınmak olsa da, bulunduğu ortama dekoratif özellik kattığı da bir gerçektir. Genellikle odun yakılarak kullanılan şömine, dumanın dışarı atılması için bir baca sistemine de sahip olmalıdır. Ayrıca ısıyı daha verimli alabilmek için ısı odası olması gerekiyor. Şöminenin kullanıldığı alanlar genellikle mekanın en geniş bölümü olan salonlardır. Dekorasyonun iddialı olduğu mekanlarda şömineye de mutlaka yer verilmektedir. Şömine dekorasyonda önem verilen bir konudur.

          Bir dağ evinde şömine, olmazsa olmaz bir kavramdır.

         Kışın gelmesiyle birlikte, ateşinin sadece fiziksel değil, aynı zamanda insanlara psikolojik olarak da ısınma hissini vermesi, şöminelere olan talebi arttırıyor. Genellikle yeni yapılan konutlarda tercih edilen şömineler, artık eski yapılara da uygulanabiliyor. şömine bulunmayan evlerde, alanın yeterli olması halinde şömine monte edilebiliyor. Evlerimize sıcaklık getiren şömine, evin dekorasyonu için de önemli bir unsur olarak kabul ediliyor. 

          Türkiye’de, yılda yaklaşık 10,000 adet şömine imal ediliyor. Pazar hacmi 30 milyon TL bir hacme ulaşmış olan şöminede, şömine hazneler veya şömine kazanları genellikle yurt dışından ithal ediliyor. Dış kaplama ise, yurdumuzda çıkan taşlarla yapılıyor.


​ŞÖMİNEYE HER KESİMDEN TALEP VAR


          Şöminenin müstakil evlerin yanı sıra apartman dairelerinde de kullanıldığına dikkat çekmek isteriz. İlkbaharda şöminelerin değiştirilmesi ve yeni şömine kurulması konusunda gelen talepte ciddi artış olmaktadır. Şömineli ev sayısı hızla artıyor. Şömine dekoratif unsur olmaktan daha çok ısınmaya alternatif olarak görülüyor. Elektrik ya da doğalgazda yaşanan kesintiler yüzünden soba kurmak yerine şömineyle ısınma yoluna gidiliyor. Eskiden şömineyi üst gelir grupları yaptırırdı, artık orta ve alt gelir grubundakiler de şömine talebinde bulunuyor.

ŞÖMİNEDE BORU VE HAZNEYE DİKKAT!
         Şöminelerin yakılması artık eskisi gibi zor değil. Paket odunlar ile bu işlem kolay ve temiz bir şekilde hallediliyor. Şöminenin, genel dekorasyon seçimine uygun olarak projelendirilmesi gerekir.

        Şömine, standart daireden, rezidans ve sitelere kadar her türlü konutta kolaylıkla kullanılabilir. Şömine yaptırırken, izolasyon malzemesinin iyi kalitede olması, baca borusu üstünün paslanmaz boru ve ateşi kontrol edebilmesi açısından kapalı şömine hazne olmasına dikkat edilmelidir. 

        Şöminenin belki de en önemli kısmı şömine haznesi veya şömine kazanı kısmıdır. Şömine haznesinde döküm olarak Ferlux şömine hazneleri , çelik şömine haznelerinde ise Spartherm çelik şömine hazneleri kullanılmaktadır.

ŞÖMİNELER FARKLI KONUMLARDA MONTE EDİLEBİLİYOR
          Şöminelerin dört çeşidi bulunuyor: Modern, klasik, rustik, ahşap. Şömine, yerleştirilebileceği duruma göre de farklılık göstermektedir. Şömineler bir duvara yaslı olarak kurulduğunda, en yüksek ısı verimine ulaşılabiliyor. Odanın köşesine kurulan şömineler, odanın tamamını kavrıyor hissi yaratarak, görsel sıcaklığın yaratılmasını da sağlıyor. Bir duvarın ortasına monte edilmiş olan şömineler ise, değişik ve bir odak noktası özelliği ile ortaya çıkıyor. Geçişli şömineler ise, konutun içinde iki ayrı bölümde kullanılması amacıyla tercih ediliyor.